İçerik Pazarlama Hizmeti Nedir?

Dijital dünyanın gelişmekte olduğu konusunda artık hem fikir olmalıyız. Bu dünyanın temellerinden bir tanesi de içerik pazarlaması bölümünde gerçekleşiyor. Her gün defalarca kez kullandığımız arama motorlarında karşımıza çıkan bu pazarlama modeli günden güne değerini ve kullanım alanını genişletiyor. İnternet kullanım oranının her ülkede hızlı şekilde artış göstermesi ile dijital pazarlama alanında büyük boşlukların açıldığını bilmemizde fayda var. Yükselen markalar bu boşluklardan faydalanarak doğru stratejiler ile marka değerlerini daha da yükseltebilirler. Bu alanda çalışma yapmak isteyenlerin sıkça sorduğu soruların cevaplarını aşağıda bulabilirsiniz.

İçerik Pazarlama Nedir?

İçerik pazarlama internet kullanım oranının artması ile karşımıza çıkan bir pazarlama yöntemidir. Daha çok arama motorlarında video paylaşım platformlarında karşımıza çıkan yöntem sürekli ve ilgili bir şekilde içerik oluşturarak hedef kitleye dokunmaktan geçer.

Bu alanda yapılacak pazarlama stratejilerinin temelini ise mutlaka ilgi, istikrar ve yüksek kalite oluşturmalıdır. Bu üç ana başlıkla birlikte harmanlanmayan içerikler hedef kitleye doğru şekilde ulaşmayabilir.

İçeriklerin Sitelere Katkısı

Web siteleri için olmazsa olmaz olan konu içeriktir. Ne kadar fazla içerik varsa site damarları o kadar uzayacaktır ve tabiri caizse kan dolaşımı hızlanacaktır. Bu yüzden markalar sitelerine sürekli olarak içerik takviyesi yapmayı amaçlarlar. İstikrarlı bir şekilde içerik pazarlayan, yani hedef kitlesine bir nevi ürün sunan siteler rakiplerinin daima bir adım önünde olacaktır. Lakin bu içerikler konusunda dikkat edilmesi gereken bir nokta daha var. Bu da SEO uyumlu içerik kriteri.

SEO Uyumlu İçerik

SEO arama motorlarında üst sıralarda bulunmak için yapılması gereken optimizasyonlar bütünüdür. Ve bu kuralların bir ucu da içeriklerin oluşturulma şekline dayanmaktadır. Kendi içerisinde birden çok kurala sahip plan SEO uyumlu içerik yazmak veya oluşturmak oldukça zahmetli ve sabır isteyen bir iştir. Bu sabrı gösteren ve içeriklerin kalitesini arttırmaya yönelik hamleler yapan markalar bu rekabette bir adım öne çıkmaktadır.

Kısacası içerik pazarlama hizmeti dijital pazarlama yöntemlerinden bir tanesidir. Arama motorlarının günden günde kullanımının artması ile hedef kitlesi giderek genişlemekte olup kaliteli ve istikrarlı bir şekilde içerik oluşturmak marka değerini yukarıya çeken bir çalışma halini almıştır.

Web Sitesi İçeriği Nedir?

Web sitesi içeriği; dijital platformlarda yayın yapan sitelerin, sosyal medya sayfalarının, hesapların ve reklam içeriklerinin bütününü ifade eden genel bir kavramdır. Kullanılacağı mecraya göre site içeriği farklı biçimlerde üretilir. Mevcut telif yasaları ve Google tarafından kullanılan protokoller kapsamında, özgün metin hazırlamak zorunludur. Bu kural tüm platformlar için ortaktır. Ancak site gövde metni, blog metni, ürün açıklaması, reklam metni, basın açıklaması veya editöryal içerik oluşuna göre içeriklerin boyut ve biçimleri değişir.

Şekil Koşulları

Web sitesi özgün makale çalışmaları; belli standartlara uygun olmak durumundadır. Bu standartlar; okunabilirlik standartları olarak tanımlanır. Herhangi bir gazete metni veya akademik metinle web metni arasındaki en keskin ayrıntı budur. Web sitelerinde yayınlanacak, özellikle ticari içerikleri kullanıcı okumak zorunda değildir. Bu nedenle onları metne bağlayacak standartlar kullanılmak durumundadır. Burada medya psikolojisi unsurları devreye girer ve metin kullanıcıyı bağlayacak bir forma kavuşturulur.

Boyut ve içerik niteliği

Özgün makale; başlığındaki konuyu anlatmalıdır. Anahtar kelime seçimi ve kullanımı bu bakımdan büyük öneme sahiptir. Ancak metin hazırlanırken, Google tarafından hile sayılan davranışlardan kaçınılmalıdır. Örneğin, anahtar kelimeyi metnin her noktasında geçirmemeli, belli sayısal kurallara uymalısınız.

İçerik boyutu ise konu ve elbette SEO gereksinimlerine göre farklılık arz eden bir husustur. Metnin Google’da ön planda çıkmasını istiyorsanız, aynı anahtarı kullanan rakipleri analiz etmeli ve onların ilerisinde genliğe sahip metinler üretmelisiniz. Tabii bu arada kalite standartlarınız da onların gerisinde olmamalı.

Ürün Açıklaması Nedir?

Ürün açıklaması; e-ticaret siteleri ve ürünlerin tanıtım ve pazarlamasını yapan siteler için oluşturulan tanımlama metinleridir. Bu metinler, genel bilgiler, teknik bilgiler ve kullanıcının merak ettiği diğer bölümleri içermek durumundadır. Elbette ürün açıklaması çok önemli bir seo unsurudur. Her ne kadar bazı siteler XML ile yazılmış hazır verileri kullanıyor ve belli ölçüde başarı kaydediyor gibi görünse de, özgün ürün açıklaması kullanan siteler için dramatik kullanıcı artışlarının öz olduğu kolaylıkla söylenebilir. Google uzmanlarına göre, ne kadar çok ürün var olursa olsun, gerek metin içeriği, gerekse görsel içerik bakımından özgünlük, birinci seviyede önemli bir unsurdur. Ayrıca pazarlama ilkelerine göre ürün hakkında en detaylı açıklamayı veren site satışı yapacaktır.

Ürün açıklaması nasıl yazılır?

Ürün hakkında bilgi sahibi olunmadan elbette ürün açıklaması yazılamaz. Bu nedenle, satıcı firmanın editör kadrosuna ürünle ilgili temel bilgileri vermesi gerekir. Editör veya yazarlar bu ürünlerin araştırmasını detaylı biçimde yaparak, ürünler hakkında daha detaylı bilgiye ulaşır ve kullanıcıların tatmin olabilecekleri bir açıklama hazırlar.

Metnin genel özgün içerik yazma kurallarına uygun olması da elbette önemlidir. Ürün açıklaması metinleri de okunabilirlik kurallarına uygun olmalıdır ve Google’ın sürekli değişen parametrelerine göre uzunlukları güncellenmelidir. Genel yaklaşıma göre kullanıcının ürün sayfasında ortalama 70 saniye kalacağı içerikleri üretmek gereklidir. Hemen çıkma oranını azaltmak, ürünün arama motoru görünürlüğünü ciddi şekilde artırır.

Tanıtım Yazısı Nedir?

Tanıtım yazısı; ürün, hizmet, kurumsal kimlik, etkinlik veya herhangi bir başka kurumsal veya bireysel unsur için hazırlanabilen metinlerin genel ismidir. Bu metinlerin ortak özelliği aslında birer reklam yazısı olmaları ancak reklam jargonundan ziyade tanıttıkları unsura odaklanıp, “call to action” özelliğini reklamlar kadar baskın biçimde ifade etmemeleridir. Bu özellikleri ile reklam yapılmayacak ortamlarda tanıtım metinleri, özgün makale biçiminde hazırlanmak koşulu ile kolayca kullanılabilir. Örneğin; gazeteler reklam metni yayını yapmak için özel alanlara sahiptir. Ancak tanıtım metinlerini herhangi bir uygun buldukları sayfada yapabilirler. Zira bu metinler reklam metni olarak kabul edilmedikleri için hem kanuni hem de etik olarak ücret alınmadan yayınlanabilir. Basın bültenleri ile Tanıtım yazıları bu noktada ortak bir zemine sahiptir denilebilir.

Tanıtım Yazısı Nasıl Yazılır?

Özgün makale nasıl yazılır? Web İçeriği Nasıl Yazılır? ve tanıtım yazısı nasıl yazılır? soruları genel olarak aynı cevaplara sahiptir. Ancak tanıtım yazısı; belli kurallara sahip olmak durumundadır. Örneğin; bu metinler her ne kadar ürün veya hizmet tanıtıyor olsa da, reklam görünümüne sahip olmamalıdır. Zira bu durumda yayın ortamları bu metinler normal sayfalarda ücretsiz yayınlayamaz. Ancak tabii tanıtım metinlerini kendi sitenizde kullanacaksanız, reklam niteliklerini daha baskın hale getirebilirsiniz. Burada da web sitesi içeriğinin kullanıldığı mecra kriteri devreye girer. Yazar sizin için bu standartları sağlayabilir ve ihtiyaca uygun içeriği üretebilir.

Detaylı bilgi için: Tanıtım Yazısı Nedir, Neden Önemlidir ?- Ömer Yoluk

Seo Uyumlu Makale Nedir?

Seo uyumlu makale; arama motorları tarafından pozitif değerlendirilen ve ilgili sitenin arama hacminin artmasını sağlayan teknik metinlerdir. Arama motorlarının beklentilerini karşılayan standartlara sahip özgün metinler, seo uyumlu metin veya seo uyumlu makale olarak tanımlanır.

Seo Uyumlu Özgün Makale Nasıl Yazılır?

Her iyi yazar; seo uyumlu makale yazabilir demek doğru değildir. Bu teknik bir işlemdir. Örneğin; mükemmel betimlemeleri olan ve uzun cümleleri dramatik biçimde kurabilen yazarlar, aslında kötü birer seo yazarıdır demek yanlış olmaz. Zira seo metinleri, edebi niteliklerinden çok, en kısa yoldan konuyu anlatabilme ve kolay anlaşılabilme özelliğine sahip olmalıdır. Ancak bunu yaparken elbette kurumsal kimliğe uygun bir tarz benimsenmelidir.

Bu temel kriterin ardından, anahtar kelime kullanımı, metin peyzajı ve metin uzunluğu koşulları karşımıza çıkar. Kaliteli bir metinde temel olarak aşağıdaki standartlar sağlanmalıdır.

 • Kullanıcıyı çeken başlıklara sahip olmalı
 • Alt başlıklara sahip olmalı
 • Başlıklar ile takip eden içerik bağlantılı olmalı
 • Anahtar kelime kullanımı kurallara uygun olmalı
 • Cümleler ve paragraflar çok uzun olmamalı
 • Eğer mümkün ise maddeli paragraflar kullanılmalı (burada olduğu gibi)

Elbette bu temel kriterlerin uygulanması metnin yayın mecrasının ne olduğuna göre bir miktar farklılık arz edebilir. Bunun yanında, Google’ın mevcut kriterlerini de dikkate almalı ve buna uygun içerikler üretmelisiniz. Seo yazarı, Google algoritmasına anlık olarak hakim olmak durumundadır.

Özgün İçerik Nedir?

Özgün içerik; herhangi bir konuda kopya olmayan, benzersiz bir dille üretilmiş metindir. Bu metin, aynı konuyu ifade edebilir, benzer alanda daha önce milyonlarca metin üretilmiş olabilir. Özgün web içeriği, özgünleştirilmiş metin veya özgün makale olarak tanımlanan metinlerin tamamında ortak özellik; metnin herhangi bir kaynaktan alıntı içermiyor olmasıdır.

Fikri ve sınai haklar ile ilgili yasa uyarıca, herhangi bir metnin bütününü veya bir kısmını kullanabilmek için, yayıncının yazılı izni gereklidir. Aksi halde bu fikir hırsızlığı olarak yasada ağır yaptırımlara tabidir. Ancak SEO söz konusu olduğunda, yazılı izin de yeterli değildir. Google, her ne sebeple olursa olsun, direkt kopya metnin kullanılmasını kesin bir dille yasaklar. Bu nedenle web metinleri, koşulsuz olarak özgün olmak durumundadır?

Metnin Ne Kadarı Özgün Olmalıdır?

Web metinlerinde özgünlük oranı sınır şeklinde bir tanımlama yoktur. Google, normal şartlarda koşya metni asla yayınlamaz. Yani diyelim 10bin kelimelik bir metin ürettiniz ve bunun 100 kelimesi orijinal ise, Google’ın indeksleyeceği kelime sayısı da 100’dür. Geri kalan metnin hiçbir seo değeri olmayacaktır. Dolayısıyla buradaki anahtar kelimeleri sitenizin arama sonuçlarında görüntülenmesini etkilemeyecektir. Sonuç olarak bir web sitesinde yer alan metinlerin %100 özgün olması gereklidir demek doğru olacaktır. Bu konuda yapılan yüzdeli farklı açıklamalara itibar etmemeli ve tüm metinlerinizin bütünüyle özgün olmasına özen göstermelisiniz.

Kaliteli İçerik Nedir?

Kaliteli içerik; kullanıcının okuduğunda bağlanabildiği, dikkat çekici, ilgi uyandırıcı ve sonuna kadar metinlere verilen isimdir. Metnin kullanıldığı mecraya göre elbette bu koşullar biraz değişebilir. Üst düzey bir roman yazarının kitabından beklentileriniz ile bir ticari sitenin size sunduğu metinden beklentileriniz elbette aynı olmaz. Bu noktada bu ayrımı doğru yapmak gerekir. Bahsimiz, roman veya benzeri edebi yazılar üzerine değil, web metinleri, özgün makale ve benzeri yazılar üzerinedir.

Kalite Koşulları Nasıl Belirlenir?

Metin kalitesi standartları, Google tarafından belli kriterlere göre belirlenir. Zaten sitenizin öne çıkmasını sağlayan kriterlerin başında da bunlar gelir. Günümüzde Google, SEO ile ilgili neredeyse tüm kriterlerini metin kalitesi üzerine kurmuş durumdadır. Firma her ne kadar SEO kriterleri hakkında bilgi vermese de, okunabilirlik kriterleri olarak tanımladığı içerik kalitesi standartlarını açıkça beyan eder. Bunların başında, metnin özgün olması gelmektedir.

Google’ın temel metin kalitesi standartlarını maddelerle ifade edecek olursak;

 • Metnin özgün olması gereklidir
 • Metnin ilgi çekici başlığa ve buna odaklı içeriğe sahip olması gerekir
 • Metnin uzunluğunun sıkıcı olmaması, ancak buna karşılık yeterli bilgiyi vermesi gerekir
 • Metnin dil ve anlatım kurallarına uygun olması gerekir
 • Metinde argo ve tanımlanamayan kelimelerin olmaması gerekir
 • Metnin imla kurallarına uygun olması gerekir
 • Metinde yer alan cümlelerin çok uzun olmaması gerekir
 • Metinde paragraf uzunlukları ilgili konuyu anlatacak uzunlukta olmalı, daha fazla uzamamalıdır
 • Metin Başlık ve alt başlıklardan oluşmalıdır
 • Metnin ilk paragrafı konuyu özetlemeli, takip eden paragraflarda konu en yalın hali ile anlatılmalıdır
 • Metin kullanılacağı mecranın gereksinimlerine uygun biçimde üretilmelidir
 • Eğer gerekiyorsa Call to Action (satın almaya yönlendirme) en yumuşak biçimde yapılmalı, metin agresif bir reklam metni formatında olmamalıdır.
 • Metinde anahtar kelimeler özenli biçimde kullanılmalı, az veya fazla kullanılmamasına dikkat edilmelidir.
 • Metin genel kompozisyon kurallarına uygun olarak; giriş, gelişme ve sonuç kısımlarına sahip olmalıdır

Şeklinde bir temel kriterler listesi karşımıza çıkmaktadır. Bu kriterlerin yanı sıra özel kurallar da meslek uzmanlarınca uygulanmaktadır.

İçerik Yazarlığı Nedir?

İçerik Yazarlığı; belirlenen başlıklara uygun olarak, eğer talep edilirse SEO kriterlerine uygun biçimde, özgün içerik üretme işidir. Bu hizmeti sunan kişinin birkaç niteliğe sahip olması zorunludur. Bunlar başlıca;

 • Dil ve anlatım standartlarına hakim olmak
 • İmla Kurallarına Hakim olmak
 • Seo kurallarına hakim olmak
 • Araştırma kabiliyetine sahip olmak
 • Yorumlama kabiliyetine sahip olmak
 • Özgünleştirme kabiliyetine sahip olmak

Şeklinde tanımlanabilir.

İçerik yazarı, konunun uzmanı olmak durumunda değildir. Zaten bu mümkün de değildir. Öyle ki, örneğin tıbbi metinlerin üretiminde doktorlar çalışıyor olsa, bu metinlerin maliyetleri astronomk boyutlara çıkabilir. İçerik yazarı, belli bir konu üzerinde uzmanların açıklamalarını irdeler ve özgün içerik oluşturur. Elbette zaman içerisinde her yazar belli bir alanda uzman olabilir ki, uzun süre metin yazarlığı yapan kişilerin ciddi bir bilgi seviyesine ulaşması da, işin doğasının gereğidir.

Kimler İçerik Yazarı Olabilir?

Her ne kadar ilk bakışta kolay bir iş gibi görünse de, içerik yazarlığı oldukça zor bir iştir. Maa başı bir iş olmakla birlikte ciddi düzeyde odaklanma gerektirir ve kısa zamanda metin üretebiliyor olmak temel koşuldur. Örneğin, ileri seviye bir metin yazarının 300 kelimelik bir metni üretme hızı 10 dakikanın altındadır. 300 kelime bir sayfanın yaklaşık 4/5’idir. Elbette bu metinin içerik üretim kurallarına uygun olması ve okuyucu tatmin etmesi gerekir ki, bu şartların bir araya getirilmesi oldukça zordur.

Editöryal İçerik Nedir?

Editöryal içerik; reklam metni olmayan; yüksek niteliklere sahip tüm metin içeriklerinin genel ismidir. Metin yazarlığı mesleğinde en üst seviye editöryal içerik üretebilme olarak tanımlanır. Editöryal içerikler yayımlanmaya hazır ve tüm detayları en hassas biçimde organize edilmiş içeriklerdir. Bunun yanında karmaşık ve ileri seviye bilgi ve deneyim gerektiren hususlarda üretilen içerikler de editöryal içerik olarak tanımlanır. Örneğin, ana akım medyada yayımlanacak tanıtım yazıları, röportajlar veya basın bültenleri bu sınıfta üretilen metinlerdir. Editör; editöryal metin üreten kişi olabileceği gibi, metni üreten yazardan sonra metni redakte eden ve editöryal niteliklerini sağlayan kişi de olabilir. Tüm basın yayın organlarında, yazar ve editörler ayrı kişilerdir ve aynı durum, yayıncılık sektöründe de söz konusudur. Örneğin bir yazar kitabını tamamladıktan sonra editör bu kitabı yeniden ele alır ve redakte eder.

Editöryal İçerik Ne Zaman Gereklidir?

Belirttiğimiz gibi; kimi metinler ileri düzey hassasiyet gerektirir. Gerek metnin içerik bakımından özellikleri, gerek yayınlanacağı mecra itibariyle peyzaj ve dilinin uygun şekilde organize edilmesi gerekir. Bunu sağlayabilmek de elbette ileri düzey metin yazarlığı deneyimi gerektirir. Bu gibi durumlarda, reklam metni olsa dahi, metinlerin editöryal olarak hazırlanmaları gerekir. Gereksinimin bu boyutta olup olmadığını, metin yazım hizmeti almadan önce yetkililerden öğrenebilirsiniz. Gereksinimleriniz uzmanlar tarafından incelenip, size en doğru yol gösterilecektir. Bu noktada metnin faydalı olabilmesi için tavsiyeleri dikkate almanızda fayda vardır.

Özgün İçerik SEO İçin Neden Gereklidir?

SEO çalışmalarında özgün içeriğini önemini ve özgünlük testi araçlarını öğrenmek için blogumuzu okuyabilirsiniz.