özgün içerik

Özgün İçerik Nedir?

Özgün içerik; herhangi bir konuda kopya olmayan, benzersiz bir dille üretilmiş metindir. Bu metin, aynı konuyu ifade edebilir, benzer alanda daha önce milyonlarca metin üretilmiş olabilir. Özgün web içeriği, özgünleştirilmiş metin veya özgün makale olarak tanımlanan metinlerin tamamında ortak özellik; metnin herhangi bir kaynaktan alıntı içermiyor olmasıdır.

Fikri ve sınai haklar ile ilgili yasa uyarıca, herhangi bir metnin bütününü veya bir kısmını kullanabilmek için, yayıncının yazılı izni gereklidir. Aksi halde bu fikir hırsızlığı olarak yasada ağır yaptırımlara tabidir. Ancak SEO söz konusu olduğunda, yazılı izin de yeterli değildir. Google, her ne sebeple olursa olsun, direkt kopya metnin kullanılmasını kesin bir dille yasaklar. Bu nedenle web metinleri, koşulsuz olarak özgün olmak durumundadır?

Metnin Ne Kadarı Özgün Olmalıdır?

Web metinlerinde özgünlük oranı sınır şeklinde bir tanımlama yoktur. Google, normal şartlarda koşya metni asla yayınlamaz. Yani diyelim 10bin kelimelik bir metin ürettiniz ve bunun 100 kelimesi orijinal ise, Google’ın indeksleyeceği kelime sayısı da 100’dür. Geri kalan metnin hiçbir seo değeri olmayacaktır. Dolayısıyla buradaki anahtar kelimeleri sitenizin arama sonuçlarında görüntülenmesini etkilemeyecektir. Sonuç olarak bir web sitesinde yer alan metinlerin %100 özgün olması gereklidir demek doğru olacaktır. Bu konuda yapılan yüzdeli farklı açıklamalara itibar etmemeli ve tüm metinlerinizin bütünüyle özgün olmasına özen göstermelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir