özgün içerik

Özgün İçerik SEO İçin Neden Gereklidir?

Özgün içerik kopya olmayan ve yazan kişinin kendi düşüncelerini barındıran içeriktir. Kopya olmayan içerik ise SEO çalışmalarının verimliliği açısından önemlidir. Çünkü;

 •  Google başta olmak üzere arama motorları, kullanıcılara doğru sonuçlar verebilmek için düzenli olarak algoritma güncellemesi yapmaktadır.
 • Sitelerin arama motorlarındaki yerini büyük ölçüde içerik kalitesi belirler.
 • Sitede yer alan içerikler, arama motorlarının SEO puanı için değerlendirdiği ilk ve en önemli unsur olarak bilinmektedir.

Optimizasyon puanının arama motorlarında görünürlük kazandıracak seviyede olması için, içeriklerin özgün ve kaliteli olması gerekir. Özgünlüğün burada en önemli husus olduğunu söylemek mümkün. Ancak SEO uyumlu özgün içerik yazabilmek için, özgünlüğün tanımını doğru yapmakta fayda var.

Özgünlük Neden Gereklidir?

Belirtildiği gibi, arama motorlarının temel amacı kullanıcıya faydalı sonuçlar sunabilmektir. Sitedeki içerikler başka yerden kopyalandığı takdirde, sitenin sıralamada yer alması anlamsız olacaktır. Yayınlanan içeriğin kullanıcıya diğer sonuçlardan farklı bir fayda sağlayabilmesi, bunun için de özgün içerik olması gerekir. Aksi takdirde, Google siteye sıralamada yer vermeye gerek duymayacak, Trustrank değerini düşürerek sitenin dizinin dışına çıkmasını sağlayacaktır.

İçerik özgünlüğü, yalnızca arama motorlarındaki sıralama için değil, AdSense hizmetleri için de önemlidir. Google, reklam için başvuran sitelerin özgünlüğünü kontrol ederek onaylamakta ya da reddetmektedir. Diğer reklam araçlarının da aynı kıstaslara sahip olduğu biliniyor.

Özgün İçerik Nasıl Üretilir?

Başka bir yerden kopyalanmamış, ilk elden kaleme alınan ve ilk defa yayınlanan içerik Google tarafından özgün olarak algılanır.

Özgün içerik birebir kopyalanmamış içerik demektir fakat bunun tek başına yeterli olduğunu söyleyemeyiz. Spin yöntemiyle, yani aynı cümle yapısı içinde kelimelerin anlamlarını değiştirilerek üretilen içerikleri özgün içerik olarak tanımlamak büyük bir hata olacaktır. Google, bu tür içerikleri de kopya olarak kabul etmekte ve yer verildiği takdirde sitenin Pagerank değerini düşürmektedir. Dolayısıyla, özgün bir içerik üretmek için, metni kendi cümlelerinizle kaleme almanız, benzersiz ve organik olduğundan emin olmanız gerekir.

Bazı durumlarda, başka bir kaynaktan alıntı yapma ihtiyacı duyabilirsiniz. Özellikle akademik ve informatik kaynaklardan yararlanıyorsanız, bu yasal bir zorunluluk hâlini alabilir. Böyle bir durumda, referans kurallarına riayet etmeniz, alıntılanan metni tırnak içinde belirterek aldığınız kaynağı göstermeniz gerekir. Bu şekilde yapılan alıntıların metinde belli bir oranı geçmesi de özgünlüğe zarar verebilir.

Özgün İçeriğin SEO’ya Etkisi Nedir?

Belirtildiği gibi, içerik özgünlüğü SEO puanını belirleyen en temel unsur olarak kabul edilir. Ancak bunun dışında, özgün içerikler siteye yönelen trafiği arttıracağı için optimizasyona ciddi anlamda katkı sunar.

Öncelikle, özgün ve kaliteli bir biçimde üretilmiş içerikler, kullanıcının ilgisini çekecek ve sitede geçirilen vakti arttıracaktır. Kullanıcı aktivitelerinin Google tarafından kayıt altına alındığı ve SEO puanını belirlerken kullanıldığı düşününce, özgün içeriklerin önemini kavramak daha kolay olacaktır.

Sitede yer alan özgün içerikler etkileşimi de büyük oranda arttırır. ABD’de yapılan bir araştırma, blog sayfasına sahip olan küçük işletmelerin olmayanlardan daha çok ilgi gördüğünü ve müşteri kazandığını ortaya koymaktadır. Kullanıcılar, beğendikleri ve ilgi gösterdikleri içerikleri sosyal medya kanallarında paylaşma eğilimindedir. Dolayısıyla, sitenizdeki özgün içerik trafiğinizi arttırmakla kalmayarak, markanızın veya web sitenizin bilinirliğini de büyük oranda etkileyecektir.

Özgün ve Kaliteli Bir İçerik İçin Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

 • İçerikleri arama motoru odaklı olarak oluşturmamaya özen göstermelisiniz. Oluşturduğunuz içerik özgünlük ve biçim bakımından SEO’ya uygun olsa bile, kullanıcıların olumsuz aktivitesi sıralamadaki puanınızı düşürebilir. Dolayısıyla, SEO konusunda başarılı olmak için hakim bir dille yazılmış, akıcı ve kaliteli içerikler üretmeye özen göstermeniz gerekir.
 • Başlık ve açıklama kısımları SEO için son derece önemlidir. Bu kısımların arama terimlerini içermesi, içerikle uyumlu olması ve doğru bir biçimde yapılandırılması gerekir.
 • Alt başlıklar, içeriğin okunabilirliğini büyük ölçüde arttıracaktır. Kısa paragraflar ve alt başlıklardan oluşan metinler kolay okunabildiği için kullanıcılar tarafından daha çok ilgi görmektedir.
 • İçeriğin imla kurallarına dikkat edilerek yazılmış olması gerekir. İmla ve anlatım bakımından kalitesiz bir içerik, birinci elden yazılmış olsa bile kullanıcıların ilgisini olumsuz yönde etkileyecektir. Ayrıca Google, imlaya dikkat edilmeden üretilen içerikleri spam veya manüpilatif olarak algılayabilmektedir.
 • Anahtar kelimeler, metinde doğru yerlere yerleştirilmelidir. Ancak bu kelimelerin ek almamasına ve cümlelerin akışını bozmamasına da özen göstermek gerekir.

Özgün İçerik Kontrolü Nasıl Yapılır?

Belirtildiği gibi, bir içeriğin özgün içerik olması için ilk ve en önemli kıstas, başka bir kaynakta yer almıyor olmasıdır. Bunun için metindeki bir cümleyi tırnak içinde aratarak da başka bir kaynakta olup olmadığını görebilirsiniz. Ancak içeriği yayınlamadan önce metnin tamamını kontrol etmenizde fayda var.

Yazdığınız veya satın aldığınız bir metnin kopya olup olmadığını kontrol etmek için kullanabileceğiniz özgünlük testi araçları mevcuttur. Genellikle akademisyenler tarafından kullanılan bu araçlar, metnin başka bir kaynakta yer alıp almadığını kısa süre içinde tespit etmektedir. Bu kontrolü içeriği siteye yüklemeden önce yapmanız gerekir. Bunlardan bazıları şunlardır;

Copyscape : Premium hesabı alarak içeriklerinizi paylaşmadan önce kopya olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. İntihal oranını ve kopya olan cümleleri gösterir. Ayrıca ücretsiz olarak sitenizde kopya içerik olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Ana sayfadaki arama motorunda sitenizin linkiyle beraber arama yaparsınız sonuçları görebilirsiniz. Eğer sitenizde kopya içerik varsa ya da başka bir içerikle benzerlik oranı yüksekse hangileri olduğunu gösteriyor. Ayrıca kopyalandığı içeriği, benzerlik oranını ve hangi cümlelerin aynı olduğunu gösteriyor.

Kopyakontrol.comİçeriğinizin özgünlüğünü kontrol etmek için sayfadaki metin kısmında içeriği yapıştırarak sorgulama yapabilirsiniz. Ayrıca doc, docx ve ya txt formatındaki bir dosyada yükleyerek de sorgulayabilirsiniz. 1000 kelime limiti var. Tek seferde birden çok dosya yüklemek ya da toplu arama yapmak için paketler mevcut. Farklı fiyatlandırmaları olan paketlerden kendinize uygun olanı seçebilirsiniz.

Analiz.r10.net : Forum sitesi ile de meşhur olan R10 ücretsiz makale özgünlük kontrolü aracı hizmeti de sunuyor. Metin yapıştırma ve dosya yükleme seçenekleri mevcuttur. Özgünlük oranını gösteriyor ancak kopyanın kaynağını göstermiyor. 2005 yılından beri hizmet vermekte olan bu sitede bundan başka site ve seo analiz araçları da mevcuttur.

Turnitin : Yurtdışında en çok tercih edilen araçlardan biridir. Akademik amaçlı da kullanılmaktadır. Özgünlük kontrolünün yanısıra akıcılık konusunda da yardımcı olmaktadır. Gramer hatalarını göstermektedir.

Plagiarism-checker.meÜcretsiz kullanabileceğiniz araçlardan biridir. Sitenin URL’si ile arama yapabilirsiniz. Dosya yükleyebilir ya da metni yapıştırabilirsiniz. Ayrıca metinde geçen kelime sayısını da öğrenebilirsiniz.

Sonuç:

Özgünlük bir içeriğin değerini belirleyen en önemli kriterlerden biridir. Kısaca en açık sebebi ise aramalarda zaten var olan aynı içerik üst sırada çıkacaktır. Ayrıca etkileşimi arttırmak için de önem arz eder. Eğer içeriği bir firmadan sipariş edecekseniz gerekli araçlarla kopya olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Kullanabileceğiniz araçlar yukarıda belirtilmiştir. Eğer içeriği zaten kendiniz hazırlayacaksanız dikkat etmeniz gereken bir kaç nokta vardır. Bunlardan bazıları başlık-metin uyumu, doğru anahtar kelime seçimi ve imla kurallarıdır.

 

Comments
 • Mert dedi ki:

  Merhaba, öncelikle elinize sağlık yazdığınız içeriği çok faydalı buldum. Kendi sitemin seo çalışmasına yeni başladım ve içerik ile ilgili araştırma yapıyordum. Estetik ile ilgili siteme toplu içerik satın almak istiyorum. Toplu satın almalarda içerik fiyatı nasıl oluyor bilgilendirme yapabilir misiniz?

  • Kolay İçerik dedi ki:

   Merhaba, bilgilendirme maili yollandı e-postanıza. Kontrol edebilir misiniz?

 • Tahsin dedi ki:

  İçeriğin kopya olup olmadığını kontrol etmek çok akıllıcaymış. Daha önce çalıştığım firmanın kopya içerik sattığını şans eseri fark ettim. Bundan sonra özgünlük testi araçlarını kullanacağım… Yeni firma arıyorum da içerik planlamanızla ilgili mailime bilgilendirme yapabilir misini? Bir de içerik analizi ile ilgili de bir yazı paylaşırsanız çok mutlu olurum.

 • Kolay İçerik dedi ki:

  Merhaba, yorumunuz için teşekkürler. İçerik analizi ile ilgili içeriğimizi yakında paylaşacağız. Bilgilendirme maili yollandı e-postanıza. Kontrol edebilir misiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir