seo için makale nasıl yazılır

SEO İçin Makale Nasıl Yazılır?

Türkçe’ye arama motoru optimizasyonu olarak çevrilen SEO terimi, sitenin arama motorlarındaki sıralama puanını belirleyen kurallar olarak tanımlanabilir. Google başta olmak üzere arama motorlarının dizindeki siteleri değerlendirirken başvurdukları çeşitli kurallar vardır. Bu kuralların önemli bir kısmı içerik kalitesiyle ilgilidir. Zira kullanıcıya arama terimleriyle ilgili ve faydalı sonuçlar gösterebilmek için, kaliteli ve özgün içeriklerin sıralanabilmesi gerekir. Dolayısıyla, sitenizi sıralamda yükseltmek istiyorsanız, sitede yer alan metinlerin SEO uyumuna sahip olduğundan emin olmalısınız.

Özgünlük, biçim ve anlatım kalitesi, SEO uyumlu bir makalede olması gereken temel kıstaslar olarak kabul edilebilir. Özgünlük kavramını açıklayabilmek için bu kıstasları detaylandırmakta fayda var.

Makale Yazarken Yapılan En Büyük Hatalar Hangileridir?

Google, sitede yer alan içeriğin özgünlüğünü ve kalitesini değerlendirirken, kullanıcı aktivitesini de göz önünde bulundurur. Kullanıcının içeriği okurken gösterdiği reaksiyon, sitede geçirdiği zaman gibi unsurlar bu aktivitenin içindedir. Dolayısıyla, içeriği yalnızca arama motoru odaklı yazmak yapılan en büyük hata olacaktır.

Açıklamak gerekirse, anahtar kelime kullanımının SEO için önemli bir kıstas olduğu biliniyor. Fakat anahtar kelimelerin metnin geneliyle uyumlu olması, konunun bu terimlere göre belirlenmesi ve metin içinde cümlenin akışını bozmayacak biçimde kullanılması gerekiyor. SEO uyumlu bir metin üretmek için, kullandığınız anahtar kelimelerin önceki ve sonraki kelimeleri tamamladığından ve anlam bozukluğu yaratmadığından emin olmanız gerekir.

Yalnızca özgünlük kaygısı güdülerek, kaliteden ve okunabilirlikten uzak yazılar yazmak da içerik üretiminde yapılan en büyük hatalardan biridir. Bu tür yazılar kullanıcıların ilgisini olumsuz etkilediği gibi, Google tarafından spam olarak algılanabilir.

Bu verileri göz önüne alarak şu sonuca varmak mümkün; bir makalenin SEO uyumlu olması için her şeyden önce arama terimleriyle ilgili olması ve Google tarafından faydalı olarak algılanması gerekir.

Anahtar Kelime Planlaması ve Yerleşimi

Sitenin arama motorlarında üst sıralara taşınması için, içerik planlamasının arama terimlerine göre yapılması gerekir. İçerikler, anahtar kelimeleri öne çıkaracak biçimde üretildiğinde, arama motorlarından trafik almak ve dolayısıyla SEO puanını yükseltmek mümkündür. Ayrıca anahtar kelime planlaması, backlink almayı da kolaylaştıracaktır.

Anahtar kelimelerin sitenin başlık (title) ve açıklama (description) bölümlerinde yer alması gerekir. Zira arama motorları sonuçlarında bu kısımlar görünmektedir. Arama terimleri, başlık ve meta etiketleri içinde anlatımı bozmadan ve ilgi çekici biçimde yer almalıdır. Bu sayede içerik ile ilgili kelimeleri aratan kullanıcıların ilgisini çekmek ve siteye yönlenmelerini sağlamak mümkün olacaktır.

Arama terimlerinn metin içerisinde ilk ve son 50 kelimede mutlaka geçirilmesi gerekir. Bu kelimeler kalın puntolu olarak geçirilmelidir. Kelime sayısı, metnin uzunluğuna göre değişebilir ancak hiçbir koşulda %4’ü aşmamalıdır. Anahtar kelimelerin belli bir yoğunluğun üzerinde kullanılması içeriğin spam olarak algılanmasına sebep olabilir. Eğer sitede yer alan bilgiler için kaynak belirtilmesi gerekiyorsa, anahtar kelimeler üzerinden linkleme yapılabilir.

Özgünlük

Sitede yer alan içeriğin, ilk defa yayınlanmış olması gerekmektedir. Kopya içerik tespit edildiği takdirde sitenin SEO puanı düşürülmekte, hatta çoğunlukla sıralamadan çıkarılmaktadır.

Özgünlük kavramını kullanıcıya sağladığı faydaya göre belirlemekte fayda var. Makale, birebir olarak kopyalanmamış olsa bile, bu durum özgün olarak tanımlanabilmesi için yeterli değil. İçeriklerin özgün olarak kabul edilmesi için organik olması, yani birincil elden, kopyalanmadan, diğer kaynaklardan yararlanılsa bile orjinal cümlelerle yazılmış olması gerekiyor.

Haber siteleri bu konuda istisna olarak kabul edilebilir. Bu siteler genellikle ajanslardan içerik çektiği için, kopya içerik SEO puanını düşürmemektedir. Google, belli başlı sitelerde duplicate content (tekrarlanan içerik) konusunda ensek davranabilmektedir. Ancak bunun dışında, sitenin dizinden çıkarılmaması için yer alan içeriklerin tamamen özgün olması gerekir.

Spin de özgün içerik konusunda dikkat edilmesi gereken bir konu. İnternette cümlelerin sıralamasını koruyarak kelimelerin anlamını değiştiren, yani spin yapan birçok yazılım bulunuyor. Bu şekilde üretilen metinler, doğrudan kopya içerik ve spam olarak algılanmaktadır.

Örneğin “İçeriklerin özgün olması SEO puanını arttırır” cümlesini “Makalelerin benzersiz olması arama motoru optimizasyonu puanını yükseltir” şeklinde değiştirerek metne eklemek, kopya içerik olarak algılanmasına sebep olacaktır. Bu yüzden, gerçek anlamda özgün metinler üretebilmek için spinden uzak durmak gerekir.

Anlatım ve İmla Kalitesi

İmla kuralları, SEO için önemli bir husus. Kaleme aldığınız metnin özgün ve kaliteli olabilmesi için, imla ve noktalama kurallarına özen göstermeniz gerekiyor. Nitekim imla kurallarına dikkat edilmeyen metinler içeriğin kalitesini düşürecek ve kullanıcının metne olan ilgisini negatif biçimde etkileyecektir. İçeriklerinizin okunurluğunu arttırarak optimizasyona olan etkisini de olumlu oranda arttıracağınızı unutmamanız gerekir. Dolayısıyla, sitenizde yayınlanan içerikler imla ve noktalama kurallarına uygun bir biçimde yazılmış olmalıdır.

Metnin üslubu ve anlatım biçimi de kullanıcının ilgisini çekebilmek için oldukça önemli. Sitenizde yer alan makaleyi okuyan bir kullanıcı, makaleyi yarıda bırakıp aynı terimleri tekrar arattığında bu aktivite Google tarafından kaydedilip sitenin optimizasyon puanının belirlenmesi için kullanılmaktadır. İçerik, okuyucu için ne kadar cazip olursa, sitede geçirilen süre o kadar artacak ve SEO puanı aynı derecede yükselecektir.

Tüm bunlarla birlikte, içerikleriniz kaliteli olduğunda aldığınız etkileşimin artacağını da belirtmekte fayda var. İnternet kullanıcıları, beğendikleri içerikleri Facebook, Twitter gibi sosyal medya platformlarında paylaşmaktadır. Kaliteli içerikler üreterek, sitenize olan ilgiyi organik bir biçimde arttırabilirsiniz.

Biçimlendirme

Makalenin kolay okunabilir olması için kısa paragraflardan ve alt başlıklardan oluşmasında fayda var. Bu biçimlendirme SEO’yu doğrudan etkileyen bir unsur olmasa da, okunurluğu arttırdığı için optimizasyon üzerinde belirleyici bir etkiye sahip. Zira kelime sayısı ne kadar uzun olursa olsun, kolay okunabilen içerikler kullanıcılar tarafından daha çok ilgi görüyor. Dolayısıyla, içerikleri h2 ve h3 alt başlıklarını etkili kullanabileceğiniz bir biçimde kurgulamanız gerekiyor.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir