SEO Çalışmalarında Özgün İçeriğin Önemi

SEO Çalışmalarında Özgün İçeriğin Önemi

SEO kavramını arama terimleriyle ilgili doğru ve güvenilir sonuçlar vermeyi tanımlayan bir kurallar bütünü olarak açıklama mümkün. Google başta olmak üzere arama motorları, kullanıcılara doğru sonuçlar verebilmek için düzenli olarak algoritma güncellemesi yapmaktadır. Sitelerin arama motorlarındaki yerini büyük ölçüde içerik kalitesi belirler. Sitede yer alan içerikler, arama motorlarının SEO puanı için değerlendirdiği ilk ve en önemli unsur olarak bilinmektedir.

Optimizasyon puanının arama motorlarında görünürlük kazandıracak seviyede olması için, içeriklerin özgün ve kaliteli olması gerekir. Özgünlüğün burada en önemli husus olduğunu söylemek mümkün. Ancak SEO uyumlu içerikler yazabilmek için, özgünlüğün tanımını doğru yapmakta fayda var.

Özgünlük Neden Gereklidir?

Belirtildiği gibi, arama motorlarının temel amacı kullanıcıya faydalı sonuçlar sunabilmektir. Sitedeki içerikler başka yerden kopyalandığı takdirde, sitenin sıralamada yer alması anlamsız olacaktır. Yayınlanan içeriğin kullanıcıya diğer sonuçlardan farklı bir fayda sağlayabilmesi, bunun için de özgün olması gerekir. Aksi takdirde, Google siteye sıralamada yer vermeye gerek duymayacak, Trustrank değerini düşürerek sitenin dizinin dışına çıkmasını sağlayacaktır.

İçerik özgünlüğü, yalnızca arama motorlarındaki sıralama için değil, AdSense hizmetleri için de önemlidir. Google, reklam için başvuran sitelerin özgünlüğünü kontrol ederek onaylamakta ya da reddetmektedir. Diğer reklam araçlarının da aynı kıstaslara sahip olduğu biliniyor.

Özgün İçerik Nasıl Üretilir?

Başka bir yerden kopyalanmamış, ilk elden kaleme alınan ve ilk defa yayınlanan içerik Google tarafından özgün olarak algılanır.

İçeriğin özgün olabilmesi için, birebir kopyalanmamış olması gerekir fakat bunun tek başına yeterli olduğunu söyleyemeyiz. Spin yöntemiyle, yani aynı cümle yapısı içinde kelimelerin anlamlarını değiştirilerek üretilen içerikleri özgün olarak tanımlamak büyük bir hata olacaktır. Google, bu tür içerikleri de kopya olarak kabul etmekte ve yer verildiği takdirde sitenin Pagerank değerini düşürmektedir. Dolayısıyla, özgün bir içerik üretmek için, metni kendi cümlelerinizle kaleme almanız, benzersiz ve organik olduğundan emin olmanız gerekir.

Bazı durumlarda, başka bir kaynaktan alıntı yapma ihtiyacı duyabilirsiniz. Özellikle akademik ve informatik kaynaklardan yararlanıyorsanız, bu yasal bir zorunluluk hâlini alabilir. Böyle bir durumda, referans kurallarına riayet etmeniz, alıntılanan metni tırnak içinde belirterek aldığınız kaynağı göstermeniz gerekir. Bu şekilde yapılan alıntıların metinde belli bir oranı geçmesi de özgünlüğe zarar verebilir.

Özgün İçeriğin SEO’ya Etkisi Nedir?

Belirtildiği gibi, içerik özgünlüğü SEO puanını belirleyen en temel unsur olarak kabul edilir. Ancak bunun dışında, özgün içerikler siteye yönelen trafiği arttıracağı için optimizasyona ciddi anlamda katkı sunar.

Öncelikle, özgün ve kaliteli bir biçimde üretilmiş içerikler, kullanıcının ilgisini çekecek ve sitede geçirilen vakti arttıracaktır. Kullanıcı aktivitelerinin Google tarafından kayıt altına alındığı ve SEO puanını belirlerken kullanıldığı düşününce, özgün içeriklerin önemini kavramak daha kolay olacaktır.

Sitede yer alan özgün içerikler etkileşimi de büyük oranda arttırır. ABD’de yapılan bir araştırma, blog sayfasına sahip olan küçük işletmelerin olmayanlardan daha çok ilgi gördüğünü ve müşteri kazandığını ortaya koymaktadır. Kullanıcılar, beğendikleri ve ilgi gösterdikleri içerikleri sosyal medya kanallarında paylaşma eğilimindedir. Dolayısıyla, sitenizdeki özgün içerikler trafiğinizi arttırmakla kalmayarak, markanızın veya web sitenizin bilinirliğini de büyük oranda etkileyecektir.

Özgün ve Kaliteli Bir İçerik İçin Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

  • İçerikleri arama motoru odaklı olarak oluşturmamaya özen göstermelisiniz. Oluşturduğunuz içerik özgünlük ve biçim bakımından SEO’ya uygun olsa bile, kullanıcıların olumsuz aktivitesi sıralamadaki puanınızı düşürebilir. Dolayısıyla, SEO konusunda başarılı olmak için hakim bir dille yazılmış, akıcı ve kaliteli içerikler üretmeye özen göstermeniz gerekir.
  • Başlık ve açıklama kısımları SEO için son derece önemlidir. Bu kısımların arama terimlerini içermesi, içerikle uyumlu olması ve doğru bir biçimde yapılandırılması gerekir.
  • Alt başlıklar, içeriğin okunabilirliğini büyük ölçüde arttıracaktır. Kısa paragraflar ve alt başlıklardan oluşan metinler kolay okunabildiği için kullanıcılar tarafından daha çok ilgi görmektedir.
  • İçeriğin imla kurallarına dikkat edilerek yazılmış olması gerekir. İmla ve anlatım bakımından kalitesiz bir içerik, birinci elden yazılmış olsa bile kullanıcıların ilgisini olumsuz yönde etkileyecektir. Ayrıca Google, imlaya dikkat edilmeden üretilen içerikleri spam veya manüpilatif olarak algılayabilmektedir.
  • Anahtar kelimeler, metinde doğru yerlere yerleştirilmelidir. Ancak bu kelimelerin ek almamasına ve cümlelerin akışını bozmamasına da özen göstermek gerekir.

İçerik Özgünlüğü Nasıl Kontrol Edilir?

Belirtildiği gibi, bir içeriğin özgün olması için ilk ve en önemli kıstas, başka bir kaynakta yer almıyor olmasıdır. Yazdığınız veya satın aldığınız bir metnin özgünlüğünü kontrol etmek için Copyscape gibi araçları kullanabilirsiniz. Genellikle akademisyenler tarafından kullanılan bu araçlar, metnin başka bir kaynakta yer alıp almadığını kısa süre içinde tespit etmektedir. Bu kontrolü içeriği siteye yüklemeden önce yapmanız gerekir.

Bunun dışında, metindeki bir cümleyi tırnak içinde aratarak da başka bir kaynakta olup olmadığını görebilirsiniz. Ancak içeriği yayınlamadan önce metnin tamamını kontrol etmenizde fayda var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir