seo uyumlu içerik

SEO Uyumlu İçerik Nasıl Yazılır?

İçerik kalitesi, sitenin arama motorlarındaki sıralamasını belirleyen temel unsur olarak kabul ediliyor. Sitede yer alan içerikler optimizasyona ne kadar uygunsa, elde edilen puan ve sıralama da o kadar yüksek olacaktır. Google başta olmak üzere arama motorları, dizine kaydedilen içerikleri özgünlük, anahtar kelime kullanımı, biçim, imla gibi kıstaslara göre kontrol ettikten sonra bir puan verirler. Sitenin sıralamasını da bu puan belirler. Algoritmaların sürekli olarak değiştiğini ve sıralamanın her dakika yenilendiğini düşününce, optimizasyon sağlamak için özgün ve kaliteli içerikler üretmek gerekiyor.

İçeriğin Planlanması

Sitenizin arama motorlarında görünür olması için, öncelikle rekabet edeceğiniz arama terimlerini ve alakalı terimleri bulmanız gerekir. Üretilen içerikler, bu terimlerle ilişkili, kaliteli ve bilgilendirici nitelikte olmalıdır. Dolayısıyla, anahtar kelimelerin belirlenmesi, SEO uyumlu içerik üretiminin ilk aşaması olarak kabul edilebilir. Başlık, meta açıklaması bu arama terimlerine göre belirlenmeli ve metin terimleri içerecek biçimde kurgulanmalıdır.

Anahtar kelimeleri belirlemek için Google’ın otomatik arama önerilerin kullanabilirsiniz. Ayrıca Keyword Explorer, Moz, Ubersuggest gibi araçlar da rekabet etmek istediğiniz terimlerle alakalı kelimeleri ve arama terimlerini bulmanızı sağlamaktadır. Diğer yandan, Google Trends’i kullanarak terimlerin arama yoğunluklarını öğrenebilir ve lokasyon bazlı arama sonuçları hakkında bilgi edinebilirsiniz.

İçeriği planlarken hedef kitle araştırması yapmakta da fayda var. İçeriğin hitap edeceği kitle araştırılarak metinler buna göre yazıldığı takdirde, siteye olan ilgi büyük ölçüde artacaktır.

Meta (Başlık) ve Açıklama (Description) Bölümleri

Google’da arama yaptığımızda çıkan sonuçları başlık ve açıklama bölümleriyle görmekteyiz. Kullanıcının içerik sayfasına ve web sitenize ilgi göstermesini sağlamak için, bu bölümleri arama terimleriyle alakalı bir biçimde düzenlemeniz gerekiyor.

Metin başlığı anahtar kelimeleri mutlaka içermelidir. Ancak anahtar kelimenin anlamsız bir biçimde kullanılması, kullanıcın başka sonuçlara yönelmesine sebep olacaktır. Dolayısıyla, başlık arama terimlerine uygun bir biçimde kurgulanmalıdır. Diğer yandan, başlığın en fazla 60-65 kelime olması gerekir. Başlığı dikkat çekici bir biçimde hazırladığınızda, kullanıcının sitenize yönelmesi daha kolay olacaktır.

Meta açıklamaları da burada oldukça önemli. Her ne kadar Google description kısmı için karakter sayısını arttırsa da, kullanıcının içerikle ilgilenmeye karar vermesini sağlamak için bu kısmı oldukça kısa ve anlaşılır tutmakta fayda var. 100-150 karakterin açıklama kısmı için ideal olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca, arama terimlerinin bu kısımda da anlamlı ve metnin akışını bozmayacak bir biçimde yer alması gerekiyor.

Özgünlük

Özgünlük, optimizasyon için dikkat edilmesi gereken en önemli husustur. Sitenin sıralamada görünür olabilmesi için, içeriklerin tamamen özgün olması ve başka yerlerden kopyalanmamış olması gerekir.

Başka bir kaynaktan alıntı yapma ihtiyacı duyuyorsanız, bunu referans kuralları dâhilinde (alıntılanan metni tırnak içinde göstererek ve kaynak belirterek) yapabilirsiniz. Fakat bunun dışında, metnin tamamen özgün olması ve yalnızca yayınlandığı kaynakta bulunuyor olması gerekir. Google botları, kopya içerik algılandığı takdirde yalnızca içerik sayfasını değil, sitenin tamamını sıralamadan çıkarabilmektedir.

Diğer yandan, içeriğin başka yerden kopyalanmamış olması onu tamamen özgün kılmaz. Kelimelerin anlamları değiştirilerek ve cümle yapısı korunarak yazılan metinler özgün olarak kabul edilmez. Google, bu şekilde üretilmiş metinleri de kopya içerik olarak değerlendirmektedir.

Sitenizdeki içerikleri herhangi bir yerden kopyalamadan üretmiş olsanız bile, cümlelerin tesadüfen benzeşmesi dâhi kopya içerik olarak algılanabilir. Dolayısıyla, içeriği yayınlamadan önce Copyscape gibi yazılımları kullanarak özgünlüğünü kontrol etmeniz gerekir.

Anahtar Kelime Yerleşimi

İçeriğin arama motorlarında sıralanması için, anahtar kelimelerin metnin içine yerleştirilmesi gerekiyor. Fakat yerleştirme doğru yapılmadığı takdirde, içerik yeterli puanı alamayabilir hatta spam olarak algılanıp sıralamadan çıkarılabilir.

Anahtar kelime ve kelime gruplarının, ilk ve son elli kelime içinde mutlaka yer alması gerekir. Metnin içindeki oranı da %4’ü geçmemelidir. Diğer yandan, paragraflar anahtar kelimelerle başlamamalı, bu kelimeler ek almadan kullanılmalıdır. Kelime yerleşiminin cümlenin anlamını ve akışını bozmaması da önemli bir husustur.

WordPress Yoast SEO eklentisini kullanarak, anahtar kelimelerin metin içinde doğru yerlerde ve oranda kullanılmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca internette anahtar kelime oranını ölçmenize yardımcı olacak birçok ücretsiz yazılım bulunuyor.

İçerik Kalitesi

Kullanıcının içeriği okurken yaptığı bütün aktiviteler Google tarafından kaydedilmektedir. Örnek vermek gerekirse, kullanıcı sitenizde yer alan içeriği okumaktan kısa sürede vazgeçip, aynı terimlerde başka aramalar yapıyorsa, bu aktivite botlar tarafından kaydedilmekle birlikte, sitenizin SEO puanı üzerinde belirleyici bir etkiye sahiptir. Dolayısıyla, optimizasyon puanını yükseltmek için içeriklerinizin özgünlüğü kadar okunabilirliğine de dikkat etmeniz gerekiyor.

İmla hatalarıyla, anlatım bozukluklarıyla dolu bir içerik kullanıcının ilgisini düşürecek ve başka sonuçlarla ilgilenmesine sebep olacaktır. Kullanıcının metne gösterdiği ilgi, SEO puanı üzerinde belirleyici bir etkiye sahiptir. İçerikleri kaleme alırken konuya hakim olduğunuzdan emin olmalı, okuyucuyu etkileyecek, akıcı bir metin yazmaya özen göstermelisiniz.

Biçim

SEO uyumlu bir yazının en az 300 kelime olması gerekir. Ancak yazının biçimi, kelime sayısından daha önemli bir husus olarak kabul edilebilir. Belirtildiği gibi, istenin optimizasyon oranını yükseltmek için içeriğin okunabilir olması gerekir. Bu da büyük ölçüde metnin doğru biçimlendirilmesine bağlıdır.

Alt başlıkların sık kullanılması, metnin kısa paragraflara ve maddelere bölünmesi okunurluğu büyük ölçüde arttıracaktır. Bunun için h3 ve h4 başlıklarını iyi kullanmak gerekir.

SEO, okuyucunun ilgisini çekmek ve siteye yönlenen trafiği arttırmaktan ibaret değil. İyi bir optimizasyon çalışması için bu ilginin sürdürülebilirliğini sağlamak gerekiyor. Dolayısıyla içeriklerin okunabilirliği, özgünlük ve imla kadar önem taşıyor.

Görsel Kullanımı

Görsel ögelerin kullanılması, metnin okunabilirliğini ve kullanıcının ilgisini arttıracaktır. Bunun yanında, görsel açıklamalarının sitenin arama motorlarından daha çok trafik almasını sağladığı bilinmektedir. Ancak görsellerin optimizasyona faydalı olması için, sayfanın açılmasını geciktirmeyecek boyutlarda biçimlendirilmesi ve metnin akışını bozmayacak yerlere yerleştirilmesi gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir