seo uyumlu içerik

SEO Uyumlu İçerik Nedir?

Seo uyumlu içerik, sitenin konseptinden ve hedef kitlesinden bağımsız bir kavram olarak düşünülmelidir. Zira SEO olarak bilinen arama motoru optimizasyonu kuralları bütün terimler ve kategoriler için aynıdır. İçerik, sitenin arama motorlarındaki sıralamasını belirleyen temel unsurların başında gelir. Zira arama motorlarının birincil işlevi, kullanıcıya arama terimleriyle alakalı, faydalanabilecekleri sonuçlar gösterebilmektir. Dolayısıyla, sitenizin internette görünür olabilmesi için içeriklerinizin SEO kurallarına uygun olması gerekir.

SEO uyumlu içerik, temelde arama motorlarının kriterlerine uygun ve sitenin sıralamada yüksek puan kazanmasını hedefleyen içerik olarak tanımlanabilir. Fakat bu tanımın tek başına yeterli olmadığını söylemekte fayda var. Optimizasyona uygun ve kaliteli içerikler üretmek için, bu tanımı detaylandırmak ve farklı yönlerden ele almak gerekiyor.

Anahtar Kelime Çalışması

İçeriği yazmaya başlamadan önce, rekabet edilecek anahtar kelimeleri belirlemekte fayda var. Bunun için, içeriğin konusuyla ve sitenin yayın yaptığı konseptle alakalı arama terimlerini belirlemek ve metni bu terimlere göre kurgulamak gerekiyor. Anahtar kelime araştırması, site içi SEO bakımından olduğu kadar, backlink yapılandırması için de önemli bir husus. Dolayısıyla, SEO uyumlu içerik üretirken ilk olarak bu çalışmaya yoğunlaşmak gerekiyor.

Anahtar Kelime (Keyword) Yerleşimi

Arama motorlarında üst sıralara çıkmak için, belli anahtar kelimelerde rekabet etmeniz ve sitenizi bu kelimelerle dizine kaydetmeniz gerekir. Dolayısıyla SEO uyumlu içerik ile ilgili temel kıstaslarından biri, anahtar kelime ve kelime gruplarının metin içindeki yerleşimidir. Anahtar kelimeler metnin doğru yerlerine gereken oranda yerleştirildiğinde, içeriğin Google aramasında üst sıralarda görünmesi ve siteyi bu terimlerde üst sıralara taşıması mümkün olacaktır.

Burada anahtar kelime kullanımının tek başına yeterli olmadığını belirtmekte fayda var. Google botları içeriği incelerken, anahtar kelimelerin metindeki kullanımına ve oranına göre puan vermektedir. Bu kelimeler, metnin doğru yerlerinde yerleştirilmiş olmalıdır.  Ayrıca, kelime oranının %4’ü açmaması gerekir. Anahtar kelimelerin ve kelime gruplarının yanlış bir biçimde kullanılması, sitenin SEO puanını düşüreceği gibi, içeriğin spam veya manüpilasyon olarak algılanıp sitenin dizinden çıkarılşmasına sebep olabilir.

Özgünlük

Metnin yapısı, türü ve hedefi ne olursa olsun, sitenin sıralamada üst sıralara çıkması için içeriğin tamamen özgün olması gerekir. Çünkü özgün içerik seo çalışmasının verimliliğini arttırırken kopya içerikler sitenin sıralamasını ciddi anlamda düşürmektedir. Başka bir kaynaktan alıntı yapılması gerekiyorsa, bu alıntı referans kuralları dâhilinde, tırnak içinde gösterilerek ve kaynak belirtilerek yapılmalıdır. İçeriğin tamamı ya da bir kısmı başka bir yerden kopyalanmışsa, anahtar kelime yerleşimi doğru yapılmış olsa bile SEO uyumundan bahsetmek mümkün olmayacaktır.

Google’ın kopya içerik tanımı, yalnızca olduğu gibi aktarılan metinlerden ibaret değil. Spinlenmiş metinler, yani cümlenin yapısı korunarak kelimelerin eş anlamlılarıyla değiştirildiği içerikler de kopya olarak algılanıyor. Dolayısıyla, başka kaynaklardan yararlanırken dâhi cümlelerin özgün bir biçimde üretilmesi gerekiyor.

İçerik Kalitesi

İçeriğin özgün olması, SEO için önemli bir husus olmakla birlikte, tek başına yeterli değil. Optimizasyona uygun bir içerik üretmek için, biçim ve anlatım bakımından da kaliteli içerik olduğundan emin olmak gerekiyor.

İmla hataları ve yanlış yapılandırılmış cümlelerle dolu bir içerik sitenin puanını düşüreceği gibi, trafiği de azaltır. Google’ın botları siteye veya içerik sayfasına yönelen trafiği kayıt altına alıyor. Daha açık bir biçimde ifade etmek gerekirse; imla hatalarıyla dolu, kötü kurgulanmış ve anlaşılırlıktan uzak bir içerikle karşılaşan kullanıcı sitede uzun süre vakit geçirmeyecektir. Google, bu aksiyonu kayıt altına almakla birlikte sitenin SEO puanını belirlerken değerlendirmektedir.

Dolayısıyla, biçim ve anlatım kalitesine dikkat edilmeyen bir içerik sitenin arama motorlarındaki sıralamasını yükseltmeyeceği gibi, gelen trafiği de büyük ölçüde azaltacaktır.

Fiziksel Görünüm ve Biçimlendirme

Belirtildiği gibi, Google kullanıcıların sitedeki aktivitesini de kayıt altına alıp sitenin SEO puanını belirlerken değerlendirmeye dâhil ediyor. Bu durumda, yazıların kolay okunabilir olmasına dikkat etmekte fayda var.

Yapılan araştırmalar, kolay okunabilir paragraflara bölünen içeriklerin daha çok ilgi çektiğini göstermekte. İçerik özgün ve kaliteli bir biçimde yazılmış olsa bile, geniş paragrafların okuyucuya pek cazip gelmediğini söyleyebiliriz. Özellikle mobil cihazlardan bağlanan kullanıcıların bu esnada birçok uyarana maruz kaldığını hatırlatmakta fayda var. Okuyucunun ilgisini çekmek ve içerikle ilgilenmelerini sağlamak için, biçimlendirmeye dikkat etmek gerekiyor.

Buzzfeed ve Listverse örnekleriyle bu konuyu açıklığa kavuşturmak mümkün. Bu sitelerle yaygınlaşan liste içerik tarzı, içeriğin kelime sayısından bağımsız olarak okunurluğunu arttırıyor dolayısıyla sitelerin daha çok trafik almasını sağlıyor.

Sonuç olarak, fiziksel görünüm özgünlüği doğrudan etkileyen bir unsur olmasa da, kullanıcının içeriğe olan ilgisini belirlediği için, optimizasyon bakımından önemli bir kıstas olarak kabul edilebilir.

Link, Başlık ve Meta Açıklamaları

İçerik sayfası arama motorlarında link, başlık ve meta açıklaması ile listelenir. Dolayısıyla, içeriği SEO uyumlu bir hâle getirebilmek için bu ögeleri arama terimleriyle alakalı ve ilgi çekici bir hâle getirmek gerekiyor. Başlığın ve link metninin arama terimlerini içermesi, içerik sayfasının sıralamada üst sıralara çıkmasına ve kullanıcılarının içeriğe rağbet göstermesine yardımcı olacaktır.

Burada temel amaç, kullanıcının başlığa tıklamasını sağlamak olmalı. Başlık ve meta açıklamasını arama terimleriyle alakalı ve ilgi çekici bir biçimde kurgulayarak, kullanıcının içerikle ilgilenmesini sağlayabilirsiniz.

Diğer Unsurlar

Site içindeki sayfalara ve diğer web sitelerine verilen linkler, doğru bir yerleşim olduğu takdirde içeriğin SEO uyumunu arttıracaktır. Ancak linklemelerin gerekli yerlerde ve mümkünse içerikte referans belirterek yapılması gerekir. Aksi takdirde sitenin spam olarak algılanması ve dizinden çıkarılması mümkündür.

İçerikte kullanılan görseller de SEO için önemli bir konu. Görsellerin sayfanın açılmasını yavaşlatmayacak bir biçimde boyutlandırılması gerekir. Ayrıca görsel açıklamalarını kullanarak sitenin görsel arama motorunda görünürlüğü de arttırılabilir.

İlginizi çekebilir:

Seo Uyumlu Makale Nedir?

Seo İçin Makale Nasıl Yazılır?

 

Comments
  • Hasan dedi ki:

    Yazınız için teşekkür ederim. Restoranım için siteme kaliteli içerikler eklemek istiyorum. Yazdığınıza göre liste içerikler daha etkiliymiş. Liste içeriklerin fiyatı ne kadar acaba? Toplu içerik siparişlerinde indirim yapıyor musunuz?

  • Emre dedi ki:

    Merhaba, 3 gün içinde toplamda 100 içeriğe ihtiyacım var. Konusu kalp sağlığı ve hastalıkları ile ilgili. Meta açıklamalarıyla birlikte 3 günde yapabilir misiniz? Ve fiyatı ne olur ? Bilgilendirme yaparsanız sevinirim.

  • Alpkan dedi ki:

    Merhaba, kendi işletmem için dijital pazarlama çalışması yapmaya başladım. Küçük çaplı bir işletme ama inşallah yeni çalışmalarla büyüyeceğiz. Bunun için seo ile ilgili araştırma yapıyorum. Seo uyumlu içerik nasıl yazılır öğrenmek istiyorum. Önerebileceğiniz bir kaynak var mıdır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir